ساعت کار: از شنبه تا پنجشنبه ساعت 8 الی 17

7 خرداد 1403

"افاغنه" با دور زدن قانون در ایران ملک می‌خرند؟!

اخیرا این ادعا در فضای مجازی مطرح شده که برخی از اتباع خارجی غیرقانونی و افاغنه با استفاده از یک خلا قانونی در قانون ثبت شرکت‌ها، به‌راحتی در کشورمان اقدام به خرید خانه و ملک می‌کنند! صحت و سقم این موضوع را از مدیرکل ثبت شرکت‌ها سازمان ثبت سؤال کردیم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری اخیراً ادعایی مطرح شده مبنی بر اینکه برخی از افاغنه و اتباع خارجی غیرقانونی در کشورمان با سوء‌استفاده از خلأهای موجود، قانون را دور می‌زنند و اقدام به خرید خانه و ملک می‌کنند!

شیوه اتباع خارجی برای خرید ملک به این شکل است که ابتدا به عنوان اتباع خارجی اقدام به ثبت یک شرکت صوری در داخل کشورمان می‌کنند و از این طریق، امکان قانونی برای خرید ملک به‌منظور محل فعالیت شرکت را می‌یابند اما از آنجا که شرکت صوری است و عملاً فعالیتی ندارد و ملک خریداری شده بیشتر در حاشیه شهرهای بزرگ است، به مکانی برای زندگی چند خانواده افغان تبدیل می‌شود.

برای آنکه بدانیم این ادعا تا چه میزان حقیقت دارد، گفت‌وگویی با "ابوالفضل نصیری؛ مدیرکل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور" انجام دادیم؛ وی با تأیید تلویحی استفاده از این خلأ قانونی برای خرید خانه توسط اتباع غیرمجاز گفت: باید شعبه ویژه قضایی برای بررسی محل اقامت اتباع و غیرفعال کردن اماکن غیرواقعی شرکت‌ها تأسیس شود.