ساعت کار: از شنبه تا پنجشنبه ساعت 8 الی 17

شورای حل اختلاف ایرانیان خارج از کشور افتتاح شد

21 خرداد 1403

شورای حل اختلاف ایرانیان خارج از کشور افتتاح شد

شورای حل اختلاف ایرانیان خارج از کشور افتتاح شد

شورای حل اختلاف ایرانیان خارج از کشور با هدف ارائه خدمات حقوقی به ایرانیان خارج از کشور که جمعیت آنان ۵ تا ۱۰ میلیون نفر تخمین زده می‌شود، امروز افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری، آیین افتتاحیه شورای حل اختلاف ایرانیان خارج از کشور، امروز دوشنبه 21 خرداد در محل شورای حل اختلاف استان تهران برگزار شد. غلامرضا مهدوی؛ رئیس شورای حل اختلاف استان تهران با بیان سخنانی در این مراسم شوراهای حل اختلاف را نهادی مردمی برشمرد که از سال 81 شروع به کار کرده است.

وی گفت: بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی هر زمان که نهاد مردمی شکل گرفته ماندگار شده است؛ زیرا ذات انقلاب ما مردمی است. شوراهای حل اختلاف هم در این راستا شکل گرفت و الان یکی از موفق ترین نهادها در سطح کشور است.

فعالیت 60 مجتمع شورای حل اختلاف در تهران

مهدوی ادامه داد: در استان تهران 60 مجتمع شورایی داریم که با حدود 4 هزار نفر نیرو اعم از شورایی و دبیران و بیش از 300 نفر همکار قضایی در حال فعالیت است.

 

حل و فصل مسایل قضایی ایرانیان خارج از کشور در سرمایه‌گذاری آنان در ایران تأثر دارد

وی با بیان اینکه شوراها دارای دو صلاحیت هستند؛ یکی صلاحیت صدور آرای قضایی و دیگری صلح و سازش، گفت: کلیه امور مدنی و حقوقی و جرایم قابل گذشت و خصوصی غیرقابل گذشت، قابل طرح برای صلح در شوراهاست. ماهانه حدود 90 هزار فقره پرونده ورودی مجموعه این 60 مجتمع مستقر در تهران است که معادل بیش از یک پنجم ورودی پرونده‌های شوراهای کل کشور است. همچنین قریب 200 شعبه ویژه صلح و سازش در کنار دادسراها و سایر مراجع قضایی در حال فعالیت هستند. در این 60 مجتمع 700 شعبه داریم و حدود 20 شعبه هم در زندان‌های استان تهران مستقرند.